Tweet Açıkhava Reklamcılığı (#OutdoorAdvertising #OOH): Sektörden Haberler : Campaign Dergisi Türkçe Olarak Türkiye'de (Ocak 2012)

18 Ocak 2012 Çarşamba

Sektörden Haberler : Campaign Dergisi Türkçe Olarak Türkiye'de (Ocak 2012)İngilitere'de 1968'de yayın hayatına başlayan; dünyanın en prestijli reklam, medya ve iletişim dergilerinden birisi olan Campaign, 1 Ocak 2012 itibariyle Türkiye’deki okurlarının karşısına Türkçe olarak çıktı. (Fiyatı 17,5 TL)

Reklam, Marka, PR ve Dijital İletişim alanında Tüm dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerin, aktüel haberlerin, ilgi çekici röportajların, başarı hikayelerinin, kampanya bilgilerinin, trendlerin ve sektör analizlerinin yer alması planlanan Campaign Türkiye, her ay raflarda yerini alan bir referans yayını olmayı hedefliyor.

Derginin (yukarıda görebileceğiniz) "Merhaba"sına Elit Çikolata'dan (aşağıda görebileceğiniz) müthiş bir "Hoşgeldin" cevabı gelmiş.


Campaign Türkiye dergisi, 186 Sayfalık ilk sayısında genel olarak dopdolu. Reklam, medya ve iletişim dünyasında 55 milyar doları yöneten 6 CEO'nun özel röportajları gerçekten çok değerli. Bunların yanısıra ; OMD, ZenithOptimedia, Mediacom, Starcom Mediavest, Veritas, Group M, Carat, People Communications gibi sektörün önde gelen Medya Planlama Ajanslarının yetkililerinin görüşlerinin yer aldığı "2012'de Medya Planlama" başlıklı bölüm oldukça etkiliyeci. Bu röportajlar ve içerikler, Campaign Türkiye'nin ne kadar çok kaliteli olacağının sinyallerini daha ilk sayısından veriyor.

Açıkhava Reklamcılığı ile ilgili kısma gelirsek; 56. sayfanın alt kısmındaki "Sign İstanbul Fuarı’nda 350 Milyon TL’Lik ticaret gerçekleşti" haberinin dışında, dergide özellikle Açıkhava Reklamcılığı'na doğrudan ayrılmış bir kısım maalesef henüz bulunmuyor.
Nielsen Media Research’in katkılarıyla 176. ve 177. sayfada paylaşılan "Reklam Yatırımı Bilgileri" arasında Açıkhava’nın TV, Radyo, Dergi gibi ayrı kategorilerde değil de Sinema ile birlikte değerlendirmesi gerçekten üzücü ve bence büyük bir eksiklik.

Birbirinden değerli bir ekip tarafından hazırlanan Campaign Türkiye'yi eleştirmek haddime değildir ancak nacizane görüşlerimi bildirmek isterim. İlk sayının telaşından olsa gerek, eksik olduğunu düşündüğüm yukarıdaki konuyla birlikte; kampanya künyelerinin (34. ve 35. sayfadaki Ikea künyesindeki gibi) daha detaylı yazılması, yazım kurallarına özen gösterilmesi (bkz 184. Sayfadaki, “Print” ilanındaki 4 hata), baskıya girmeden önce iyice kontrol edilmesi (bkz 86. sayfadaki Omnicom Grup “En büyük global müşterileri” ile 106. Sayfadaki “En büyük global müşterileri” kısmı kopyala+yapıştır'a) dikkat edilirse, okunurluğu daha yüksek bir dergi ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.

Elit Çikolata kadar yaratıcı olmayacaktır ancak ben de Campaign Türkiye'ye içten bir "Hoşgeldin" diyor, yayın hayatında başarılar diliyorum.


Derginin web sitesini buradan takip edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder